ХОРЛІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ

Правове виховання

Простір, з яким дитина стикається з моменту її народження, здебільшого, - це сім'я. Перші відносини, у яких вступає дитина, - це її відносини з батьками - матір'ю, та батьком, ні з братами та сестрами. Для дитини - це база, центр, фундамент від інших соціальних зв'язків, яких йому доведеться встановити і створити.

Для гармонійного розвитку особистості дитина повинна зростати у атмосфері кохання, і добра, у ній, серед своїх близьких і люблячих людей.

Завдання дорослих - допомогти дитині підготуватися до самостійного життя, стати повноправним членом суспільства, створити дитині умови для нормального фізичного і інтелектуального розвитку.

Права дитини - це правничий та свободи, які повинен мати кожен дитина (дитиною визнається кожна людина до 18 років) незалежно від якихось відмінностей: раси, статі, мови, релігії, місця народження, національного чи соціальним походженням, майнового, станового чи іншого становища.

З народженням дитина взятий під охорону держави й має такими правами:

Жити і виховуватися у ній.

Спілкуватися з батьками та іншими родичами.

Захищати своїх прав.

Висловлювати свою думку.

Право з ім'ям, по батькові та прізвище.

Зміна прізвища та імені.

Право на майно.

Право на обслуговування.

Право освіту та інші.

Конституція України визначає такі обов’язки громадян України

1. Громадянські обов’язки – батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття, а діти повинні піклуватись про своїх непрацездатних батьків; кожен зобов’язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей;

2. Політичні обов’язки – захист Вітчизни, та її незалежність, шанувати державні символи;

3. Економічні обов’язки – сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом;

4. Культурні обов’язки – не заподіювати шкоди культурній спадщині, відшкодовувати завдані збитки.

Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту », статут школи визначають права та обов’язки учасників навчально – виховного процесу: учнів, учителів, батьків.

Права учнів:

1. Обирати навчальний заклад,програми,за якими ведеться навчання.

2. Користуватися майном,бібліотекою,матеріальною базою навчального закладу.

3. Брати участь в конкурсах, олімпіадах тощо.

4. Брати участь в управлінні навчальним закладом через органи учнівського самоврядування.

5. Отримувати пільги,передбачені законодавством під час відвідування  культурних закладів(музеїв, театрів),користування транспортом.

Права вчителів:

1. Вільно обирати форми, методи і засоби навчання.

2. Брати участь у роботі органів громадського самоврядування закладу.

3. Підвищувати рівень своєї кваліфікації.

4. Захищати професійну честь і гідність.

Як і учні, учителі зобов’язані виконувати статут школи, правила внутрішнього розпорядку

Права батьків:

1. Обирати для своїх неповнолітніх дітей навчальний заклад і форми навчання.

2. Брати участь у роботі шкільних органів самоврядування.

3. Захищати права та інтереси дітей.

Обов’язки учня:

1. Здобути повну загальну середню освіту.

2. Сумлінно оволодівати знаннями.

3. Дотримуватися законодавства, статуту школи,моральних,етичних норм.

4. Поважати права інших учасників навчального процесу.